“Facebook’s mission is to give people the power to build community and bring the world closer together.” Facebook vervult je behoefte aan interactie.
Zo oud als emotie is de behoefte aan interactie. Gezelschap. Liefde. Vriendschap. In Amerika heb je “Communities”. Groepen mensen die elkaar opzoeken en verzorgen.
En Facebook vervult de behoefte hiernaar verdomde goed.
Als jij houdt van extreem extravagante tattoos. Of de hele dag in een wolvenpak wilt lopen. Of een dierenactivist met sproeten bent. Dan is er sinds 2004 een community die er voor en met jou is.
En ook als je houdt van slechte grappen. Of Heineken. Of katten.
Dankzij Facebook.
Facebook is een moppenboek, je stamkroeg, tussen-kunst-en-kitch, de keukentafel van je beste vrienden, de achtertuin van je nicht in Australië en het schoolplein tegelijk. Plus wat fake news.
Je kunt gevolgd worden. Je kunt volgen. Je kunt communities bouwen. Je kunt interacteren.
Waar Google aan gebruikers heeft geleerd om informatie te vragen, heeft Facebook gebruikers geleerd dat ze niets hoeven te doen om informatie te krijgen.
Facebook heeft gebruikers ‘lui’ gemaakt. Je hoeft namelijk niet naar je stamkroeg, het schoolplein of moppen te onthouden.
Om jou zo lang mogelijk te laten consumeren, beloont Facebook informatie die prikkelt en interactie creëert.
Engagement.
In de extreme en groeiende hoeveelheid informatie kiest Facebook wat jij te zien krijgt. Zodat je dat zelf niet hoeft te managen.
En dat is op basis van informatie uit jouw communities, waar andere mensen mee interacteren. Op basis van engagement.
Of informatie van profielen waar je zelf in het verleden engagement mee hebt gehad.
Je komt in een vicieuze cirkel van je eigen content. En dat gaat vervelen.
Dus ga je Facebook anders managen. Of Facebook moet veranderen. Of je stapt over. Of je gaat terug naar de keukentafel van je beste vrienden.
Het zelf geclaimde bestaansrecht van Facebook is de creatie van communities. Je kunt in een oneindig aantal communities stappen. Zonder stamkroeg.
De groeiende hoeveelheid informatie is daarom een enorme bedreiging voor Facebook. En dan heb ik het nog niet eens over het uitserveren van de - lang niet altijd relevante - content van adverteerders.
Als Facebook blijft kiezen wordt Facebook straks als drugs. Extreem verslavend, maar totaal irrelevant om communities te bouwen.
Facebook moet de gebruiker leren hoe je haar ge(mis)bruikt. Zonder afkickverschijnselen.
Anders maakt de gebruiker het straks uit.